EAPN-Fin käynnisti vuoden 2026 toiminnan

EAPN-Fin:in vuosi 2026 on käynnistynyt aktiivisesti. Alkuvuoden aikana verkoston hallitus on järjestäytynyt, työryhmät ovat aloittaneet toimintansa ja vaikuttamistyö on jatkunut sekä Suomessa että EU-tasolla. Samalla on edistetty yhteistyötä Kirkkohallituksen, Kaikukortin ja Kuka kuuntelee köyhää-verkoston kanssa Kunnioittavasti köyhyydestä -journalistipalkinnon 10-v juhlan järjestelyissä.

Hallitus aloitti työnsä

EAPN-Fin:in hallitus kokoontui alkuvuodesta järjestäytymiskokoukseen, jossa sovittiin vastuualueista ja vuoden työskentelyn painopisteistä. Kokouksessa käytiin keskustelua ajankohtaisesta yhteiskunnallisesta tilanteesta ja siitä, millaisissa kysymyksissä EAPN-Fin:in ääntä erityisesti tarvitaan. Hallitus korosti tarvetta tuoda köyhyyteen liittyviä näkökulmia näkyviin sekä tukea jäsenistön ja työryhmien työtä; köyhyyden vastainen työ tarvitsee sekä pitkäjänteistä vaikuttamista että tilaa kokemuksille, keskustelulle ja yhteistyölle.

Työryhmät kokoavat osaamista ja kokemuksia

Kaikille avoimet työryhmät ovat keskeinen osa EAPN-Fin:in toimintaa. Ne tarjoavat avoimen tilan yhteiselle keskustelulle ja tiedonvaihdolle sekä valmistelevat verkoston kannanottoja ja vaikuttamistyötä.

Lapsiperheköyhyystyöryhmä seuraa lapsiperheiden köyhyystilannetta ja tuo esiin arjen vaikutuksia, joita pienituloisuus aiheuttaa lapsille ja perheille. Ryhmän työssä korostuu tavoite ehkäistä eriarvoisuuden varhaisia kehityskulkuja.

Terveys ja köyhyys -työryhmä tarkastelee terveyden ja taloudellisen tilanteen välistä yhteyttä. Keskustelussa ovat esimerkiksi pitkäaikaissairaudet, terveydenhoidon kustannukset ja palvelujen saavutettavuus, jotka vaikuttavat suoraan ihmisten mahdollisuuksiin selviytyä arjessa.

Kansalaistoimintaryhmä kokoaa yhteen ihmisiä, joilla on omakohtaista kokemusta köyhyydestä tai pienituloisuudesta. Ryhmä tuottaa kokemustietoa EAPN-Fin:in käyttöön ja osallistuu myös kansainväliseen EAPN-yhteistyöhön, jossa köyhyyttä kokeneiden ihmisten ääni on keskiössä.

Vaikuttamistyötä EU:ssa

Alkuvuonna EAPN-Fin on ollut mukana vaikuttamassa EU:n köyhyydenvastaisen strategian käsittelyyn. Verkosto lähestyi suomalaisia europarlamentaarikkoja ennen Euroopan parlamentin täysistuntoäänestystä EU:n köyhyydenvastaisesta strategiasta (oma-aloitemietintö INI 2025/2095).

EAPN-Fin pyysi meppejä tukemaan mietintöä siinä muodossa, jossa se hyväksyttiin Euroopan parlamentin työllisyys- ja sosiaaliasioiden valiokunnassa (EMPL) 3.12.2025. Äänestys on 9.2.2026 alkavalla viikolla. EAPN-Fin seuraa aktiivisesti äänestyksen etenemistä ja tiedottaa lopputuloksista.

Tule mukaan Kunnioittavasti köyhyydestä palkinnonjakotilaisuuteen

EAPN-Fin:in toiminta rakentuu monesta rinnakkaisesta tekemisestä: hallitustyöstä, työryhmien keskusteluista, yhteistyöstä ja vaikuttamisesta. Yhteinen tavoite on selkeä: pitää köyhyys näkyvänä yhteiskunnallisena kysymyksenä ja tuoda esiin ihmisten arjen kokemuksia päätöksenteon tueksi.

Seuraava tapahtuma, jonka järjestämisessä EAPN-Fin on mukana, on Kunnioittavasti köyhyydestä -journalistipalkinnon kymmenvuotisjuhla, joka pidetään 26.3.2026 klo 15–17 Helsingin kaupunginmuseossa (Aleksanterinkatu 16). Ilmoittautuminen tilaisuuteen osoitteessa: Lyytilinkki: https://www.lyyti.in/Kyhyyden_kuva_mediassa_0776